Informacje o cenach transferowych
1 vote, 5.00 avg. rating (88% score)

Prowadzisz swoją działalność w jednym z ciepłych i egzotycznych rajów podatkowych takich jak np. Barbados, Aruba, Tonga czy Cypr, a jednocześnie bierzesz udział w zarządzaniu podmiotem krajowym? Nie musisz być potentatem naftowym czy prezesem koncernu farmaceutycznego, Ciebie także dotyczą obowiązki związane z dokumentacją cen transferowych i podmiotów powiązanych.

Dokumentacja cen transferowych jest pojęciem przysparzającym problemy nawet wykwalifikowanym specjalistom z dziedziny prawa podatkowego. Mimo, że jest to definicja w polskiej literze prawa znana od czasów międzywojennych, to nadal nie została ona szczegółowo dopracowana i uznawana jest za pojęcie wybitnie niejednoznaczne. Niezależnie od tego
Urząd Skarbowy ma możliwość zażądania od podatnika (osoby prawnej lub fizycznej) przedstawienia w przeciągu 7. dni pełnej dokumentacji cen transferowych. Jeśli podatnik nie sprosta żądaniu czekają go bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Finansowe, rzecz jasna. Zapewne przez to, fraza ceny transferowe dokumentacja jest przez część kancelarii podatkowych traktowana jako chwyt marketingowy przyciągający zagubionych i oczekujących fachowej pomocy klientów. I dobrze, gdyż z fiskusem nie warto dyskutować. Nie warto też powoływać się na niejednoznaczne interpretacje i sposoby pojmowania prawnych pojęć. Fiskus wie lepiej.

Stawki za profesjonalne sporządzenie dokumentacji cen transferowych są zależne od stopnia skomplikowania dokumentacji lub ilości transakcji prowadzonych z podmiotami powiązanymi. Mimo to ? warto zapłacić. Choćby po to, by mieć przed fiskusem czyste konto. W innym wypadku za czyszczenie konta weźmie się sam fiskus. A wtedy, nawet w ciepłym i egzotycznym raju podatkowym zrobi się gorąco jak w piekle.

Ciekawe artykuły o gospodarce:

Author:

Related Post

top